با سلام خدمت دوستان عزیز با یک دوره دیگه در خدمتتونیم از سری دوره های Android Jetpack که همینطور که قبلا گفته شده، پشت سر هم و به یک ترتیب نیستن ولی همشون یک هدف رو دنبال میکنن. توی این دوره هم قصد داریم کتابخونه Room رو بهتون معرفی کنیم.

این آموزش ویدیویی است و برروی Youtube آپلود شده است، برای استفاده بهتر از تغییر دهنده ای پی استفاده کنید!

شاید شده باشه که دلتون بخواد توی برنامه تون بعد از این که کاربر برنامه رو بست یک سری اطلاعات رو ذخیره کرده باشین یا یک پلی لیست از موزیک های کاربر داشته باشین و دلتون بخواد اپتون توانایی این رو داشته باشه که اون پلی لیست رو به مرور زمان آپدیت کنه و بعد از بستن اپلیکیشن این اطلاعات از بین نرن. برنامه نویسان اندروید در گذشته از دیتابیسی استفاده میکردن تحت عنوان SQLite که خب یکم کارکردن باهاش سخت و دشوار بود تا این که برنامه نویسان گوگل کتابخونه ای رو درست کردن تحت عنوان Room که بهتون این امکان رو میداد که بتونین به راحتی با اون دیتابیس ارتباط برقرار کنید.

توی این دوره چی یاد میگیریم؟

توی این دوره علاوه بر این که با Room آشنا میشیم، یاد میگیریم که Entity ها چی هستن، فایل های Data Access Object چه کاری برامون میکنن، نحوه کار و ساخت Database و Repository رو یاد میگیریم، با Forgin Relationship آشنا میشیم، با TypeConverter ها کار میکنیم و در انتها یک نگاهی به Full Text Search و Migration میندازیم.

قبل شروع دوره چی باید بدونیم؟

توی این دوره از زبان کاتلین و فریم ورک اندروید استفاده میکنیم پس باید به این دو مسلط باشیم. همچنین از معماری MVVM استفاده میکنیم، پس برای فهم بهتر روی کد ها باید آشنایی با LiveData و ViewModel داشته باشیم. همچنین برای طراحی صفحات از Databinding استفاده میکنیم پس بهتره برای فهم بهتر این مفاهیم به دوره های قبلی ما مراجعه داشته باشید( در حال حاظر این دوره ها تولید نشده اند! )

همچنین اگر با دیتابیس آشنایی ندارید بهتره یک نگاهی به این لینک بندازین. ( لینک)